Co je to API a jaké jsou možnosti jeho využití?

Barbora Koďousková

Aktualizováno: · 6 min. čtení

Application Programming Interface (API) je soubor procedur, funkcí, protokolů a knihoven, který je využíván programátory v rámci tvorby aplikací a softwaru. Volným překladem do češtiny se jedná o rozhraní sloužící k vývoji mobilních a webových aplikací. V praxi jednotlivá API slouží k rozšíření funkcionality webu a k automatizaci určitých procedur. Co přesně pojem API znamená, jak funguje a jaký má význam pro praxi?

co je API

Co je API?

API je rozhraní využívané při vývoji mobilních i webových aplikací a tvorbě internetových stránek. Co to ale znamená? Smyslem API je zajištění komunikace mezi dvěma platformami, které si vzájemně vyměňují data. Umožňují využívat již naprogramovaná řešení a integrovat je do vlastních webů či softwaru, díky čemuž šetří programátorský čas a tím i peníze.

Application Programming Interface můžete potkat hned na několika úrovních. Netýkají se tedy pouze webového vývoje - tvorby webu nebo vývoje webových aplikací, ale i běžného desktopového softwaru, který volá API operačního systému.

VÝVOJ WEBOVÝCH APLIKACÍ CO JE WEBOVÁ A DESKTOPOVÁ APLIKACE A JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL? Pokud chystáte vývoj vlastního softwaru, pak jste jistě narazili na pojmy webová a desktopová aplikace. Co to vlastně webová a desktopová aplikace je a jaký je mezi nimi rozdíl?
blog cta image
PŘEČÍST ČLÁNEK

Význam a využití API

Hlavním význam API spočívá v rozšiřování původní funkcionality webu, webové aplikace, mobilní aplikace nebo desktopového softwaru. Můžete tak relativně snadno obsáhnout nové funkce, aniž byste je museli od začátku programovat sami. Příkladem může být mobilní aplikace, která zobrazuje předpověď počasí. Taková aplikace volá API, jež uvolňuje metereologický ústav a čerpá zní veškerá aktuální data.

Dalším příkladem integrace aplikačního rozhraní může být třeba web, kterž zobrazuje polohu kamenného obchodu na Google Mapách. V takovém případě je využito API z Google Map, které volá vrstvu kódu, jež zobrazuje požadovaná data. Nemusí se ovšem jednat pouze o mapy.

Využití API v podnikání

API jsou využívány také čtečkami zpráv, kde umožňují výpis článků nebo v rámci procesu přihlašování/registrace na webu a v mobilní aplikaci pomocí externího účtu (Facebook, LinkedIn atd.). Stejně tak umožňují přidávat komentáře například na sociální sítě.

VÝVOJ MOBILNÍCH APLIKACÍ PRŮVODCE VÝVOJEM MOBILNÍCH APLIKACÍ Mobilní aplikace jsou snadno ovladatelné, rychlé a usnadňují každodenní činnosti. Připravili jsme pro vás souhrnný článek, který vás provede vývojem vlastní mobilní aplikace.
blog cta image
PŘEČÍST ČLÁNEK

Application Programming Interface se využívá i při automatizaci. Příkladem zde může být eshop, který volá API fakturačního nebo skladového systému a díky tomu propojuje všechna data dohromady. Nakupujícímu tak automaticky přijde faktura o koupi a vy máte vždy přehled o tom, kolik zboží máte reálně na skladě.

VÝVOJ INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ PROČ A KDY ZVOLIT FAKTURAČNÍ SYSTÉM NA ZAKÁZKU? Fakturační systémy jsou efektivní náhradou ručního vytváření faktur a daňových dokladů prostřednictvím šablon. Co to vlastně fakturační systém je a jaké výhody může přinést do vaší firmy?
blog cta image
PŘEČÍST ČLÁNEK

Ze zmíněných příkladů vyplývá, že lze API využít k integraci celé řady vlastností. Limity v podstatě nejsou a závisí pouze na existenci konkrétních funkcí.

V případě, že se chystáte do webu implementovat konkrétní funkci, můžete vytvořit také své vlastní rozhraní (vlastní API), případně si jej nechat vytvořit na míru. Pokud se k nasazení rozhraní chystáte, měli byste dbát na to, abyste využívali pouze řešení z bezpečných zdrojů. Ke kvalitnímu API by měla být zajištěna veřejná dokumentace usnadňující integraci a technická podpora, která by měla vyřešit problémy během vývoje.

Příklady využití API

Na webu lze dnes nalézt desítky tisíc hotových API řešení. Mezi ty nejpopulárnější se řadí:

  • YouTube API – umožňují vývojářům integrovat videa a další funkcionalitu této populární multimediální platformy. Rozhraní lze tedy využít například k zobrazení streamů na webu nebo pro vložení playlistu videí.
  • Flickr API – nabízí přístup k databázi této populární sociální sítě na sdílení fotografií.
  • Twitter API – pro sdílení tweetů nebo využití dat z vyhledávání.
  • Amazon API – umožňují na webu zobrazovat produkty nabízené na stránkách Amazonu. Mohou tak být využity jako prostředek ke zpeněžení (monetizaci) stránek
VÝVOJ MOBILNÍCH APLIKACÍ TIPY NA STRATEGIE MONETIZACE MOBILNÍCH APLIKACÍ Vývoj mobilních aplikací pro koncové zákazníky je neodmyslitelně spjat s jejich propagací a strategiemi monetizace čili zpeněžení. Dnes se na monetizaci i propagaci podíváme trochu podrobněji.
blog cta image
PŘEČÍST ČLÁNEK

Jak funguje API

Z výše uvedeného již vyplynulo, že API funguje jako jakýsi prostředník mezi webem (respektive softwarem, který vyžaduje nějaké informace) a databází. Web či aplikace pošle žádost, Application Programming Interface ji přijme, prohledá databázi a pošle zpět odpověď/výstup ve specifickém formátu – obvykle JSON.

API tedy figuruje na pomyslé pozici číšníka, který v restauraci tlumočí přání zákazníka kuchařovi.

Jak pracovat s API?

K implementaci API lze přistupovat třemi způsoby. Nejstarším prostředkem zůstává takzvaný Simple Object Access Protocol, zkráceně SOAP, určený pro volání procedur za využití XML. Jeho cílem je snazší sdílení informací z různých aplikací, běžících v různých prostředích nebo v různých jazycích. Jedná se tedy o nástroj odstraňující bariéry mezi odlišnými platformami. Dnes je využíván převážně bankami a pojišťovnami.

REST API vs. GRAPHQL

V širším měřítku je ovšem vytlačován REST API (někdy RESTfull API). REST API je, na rozdíl od SOAP, architektura fungující na principu klient-server, kdy veškerá uživatelská data zůstávají uložena na straně klienta. Díky tomu by nemělo dojít k úniku citlivých dat. Jedná se o pravděpodobně nejpoužívanější řešení určené k tvorbě aplikačních rozhraní. Ke své funkci využívá HTTP protokol.

VÝVOJ MOBILNÍCH APLIKACÍ GRAPHQL VS. REST API, KTEROU ARCHITEKTURU ZVOLIT? API umožňuje rozšíření funkcionality digitálního produktu. K tomuto účelu je dnes využívána architektura REST, které šlape na paty takzvané GraphQL. Jaký je mezi nimi rozdíl?
blog cta image
PŘEČÍST ČLÁNEK

Následníkem RESTfull API je GRAPHQL, původně vyvíjené Facebookem, který ho také používá v rámci své sociální sítě. Časem se z něj stal open-source a může tak být bezplatně využíván širokou veřejností. GRAPHQL je jazyk dotazů, který běží na straně serveru.

Umožňuje stahovat data z více zdrojů najednou, což znatelně ulehčuje práci programátorům. Nabízí větší rychlost zpracování než REST API, má bohatší škálu využití, není závislý na architektuře a lze ho implementovat i nad stávající REST API.

Volně dostupné API jsou součástí nabídky celé řady aplikací. Což je pochopitelné, jelikož se prostřednictvím integrace jednotlivých funkcí může k jejich používání dostat větší počet uživatelů. Pokud se i vy chystáte vytvořit vlastní API na míru, ať už pro veřejné či interní účely, měli byste se držet několika zásad pro tvorbu.

NAŠE SLUŽBY VÝVOJ MOBILNÍCH APLIKACÍ NA MÍRU Chystáte vlastní aplikaci? Napište nám! Zajistíme pro vás vývoj mobilní aplikace pro iOS i Android.
blog cta image
CHCI VĚDĚT VÍC

Prvním krokem je stanovení jasných cílů a požadavků na funkcionalitu. Měly by být také zajištěny potřebné přístupy. V případě, že chcete k vývoji vlastního řešení skutečně přistoupit, můžete využít naší bezplatné konzultace, rádi vám s realizací pomůžeme. Stejně tak zajistíme integraci stávajících API do vašich produktů.

Tvorba digitálních produktů
Tvorba eshopu
Tvorba webu
Vývoj webových aplikací

PRO KONZULTACI ZDARMA NÁS KONTAKTUJTE

Email

INFO@RASCASONE.CZ

Telefon

+420 777 963 653

Adresa

PROSECKÁ 24, PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA